to wywieranie wpływu, inspirowanie i nakierowywanie innych na osiąganie celów organizacji, a także tworzenie poczucia sukcesu zarówno w dłuższej, jak i krótszej perspektywie. Różnicę między menadżerem a przywódcą określa sposób, w jaki oboje osiągają swoje cele za pośrednictwem innych osób.
coaching jest najlepszą metodą doskonalenia jednostek oraz znakomitym narzędziem wzmacniania zaangażowania pracowników. Głównymi celami coachingu są poprawa osiągnięć, zwiększenie dobrostanu oraz rozwój osobisty i zarządzanie zmianą. W każdym z tych obszarów istotną rolę odgrywa odporność psychiczna.
to międzynarodowy model, dzięki któremu menadżer będzie komunikował się bardziej świadomie i efektywnie. To jedna z najważniejszych umiejętności, którą osoby zarządzające organizacjami mogą wykorzystać w biznesie oraz w każdym innym obszarze swojego życia.
Poczucie i wiarę, że kształtujesz rzeczywistość i że nic cię nie powstrzyma od osiągnięcia sukcesu.
Pozytywny język, pozytywne nastawienie oraz dostrzeganie rozwiązań a nie problemów.
Poczucie, że kolejne zadanie to cel, który nakreśla, jak wyglądać będzie twój sukces.
Odpowiednie słowa, zdania, postawa podnoszą szansę w 95% na załatwienie sprawy po twojej myśli.
Życiowa równowaga pozwala osiągnąć szczęście, radość z każdej chwili, zadania, wyzwania i satysfakcję.
Zmotywowany menadżer, który dba o podnoszenie swoich kompetencji jest świadom potrzeb swoich pracowników i wie, jak ich motywować.
Rozpoznanie i diagnoza stylu przywództwa pozwala przygotować adekwatny plan przywództwa, który będzie dopasowany do wartości firmy i pozwoli osiągnąć cele organizacji.
Umiejętność zarządzania emocjami daje poczucie zachowania spokoju w sytuacjach kryzysowych i skupienie się na merytorycznym załatwieniu sprawy.